Тарас Григорович Шевченко
Слухайте, слухайте слово, слово живе Кобзаря!
Лине воно над світом за океани й моря.
Він заповів нам жити у вільній новій Україні,
Він заповів любити ниви свої і гаї.
Він заповів не забути в вільній сім’ї співця.
Голос поета віщий в наші ввійшов серця.
Постать великого поета, Творця з Божої ласки, одного із світових геніїв, борця за свободу, який все своє життя поклав на оборону прав рідного народу і його соціальне визволення бентежить думки дослідників різних поколінь.
Тарас Григорович Шевченко – великий поет і великий громадянин, якого шанує усе людство. Його твори перекладаються десятками мов світу. У своїй творчості він жодного разу не поступився поглядами, характером. Крім переслідувань, він нічого не надбав для себе в імперській Росії, проте здобув Україну і весь світ. Жодного разу його твори не видавалися повністю, оскільки він не був зручним для влади в різні часи, за різних режимів. За свій талант, своє покликання Геній заплатив знівеченим життям – це була неймовірно висока ціна.
Він був сином мужика і став володарем у царстві Духу. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професора і книжним ученим. Десять літ він знемагав під вагою російської муштри, а для волі України зробив більше, ніж десять переможних армій. Доля переслідувала його в житті скільки могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі на іржу, ані його любов до людей на ненависть і погорду… Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
Кожна епоха має своє уявлення про Шевченка. Його називали поетом національним і тут же відступали назад – робили поетом селянським, «мужицьким», з нього знімали кожуха і вдягали в салонні штани. Його величали поетом-самоуком і академіком гравюри, поетом-народником і поетом європейської мислі, його намагалися причесати кожен свої гребінцем, а він залишається самим собою – Тарасом Григоровичем Шевченком. І будь-які означення, навіть метафоричні, не є адекватними його образу, бо він Шевченко реальний і Шевченко - символ.