Бориспільська Публічна бібліотека імені В‘ячеслава Чорновола

Календар подій
Партнери

Українське диво – Марія Примаченко

12 січня в бібліотеці-філії було проведено мистецько-краєзнавчу годину «Українське диво – Марія Примаченко» з нагоди 110-ої річниці від дня народження великої української художниці, майстра народного декоративного розпису. Її творчість надзвичайно багатогранна, а малярська манера – індивідуальна, ні на чию не схожа.

Провідний бібліотекар Ніна Бахмат ознайомила відвідувачів бібліотеки з життєвим та творчим шляхом Марії Примаченко (Приймаченко), яка народилася 12 січня 1909 року в селі Болотня Київської області. На весь світ ім’я Марії Примаченко прославилося в середині 1930-х років. На Всесвітній виставці в Парижі українська художниця отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами весь мистецький світ. Серед тих, хто познайомився з її живописом, були Пабло Пікассо, Марк Шагал, Луї Арагон. Саме тоді її запрошують до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. В цей час вона не лише малює, а й вишиває, захоплюється керамікою.

Також відвідувачам бібліотекар презентовала виставку однієї книги «Марія Приймаченко: альбом». Їх вразили незвичні кольори, якими художниця зображує звірів, — то сині, то жовті чи темно-зелені, то жов¬тогарячо-червоні, які виблискують, аж палахкотять. Вони вщерть наповнені сонячним теплом і сяйвом. Через колір майстриня передала свої думки, настрій.

Незвичайні звірі й птахи в Марії Примаченко добрі, симпатичні. Вона створює казкових істот часто квіткоподібними, з крилами-вишиванками, химерних форм, небачених обрисів. Художниця навчалася творити в самої природи. Вона помічала красу тa загадковість у найзвичайнішому. Всі її картини нагадують малюнки до якоїсь нескінченної казки. В їх основі лежать фольклорні легенди, народні казки та оповідання.

Маріїя Примаченко плідно співпрацювала з Михай¬лом Стельмахом над ілюструванням його казок «Журавель», «Чорногуз приймає душ». Художниця отримала Шевченківську премію за цикл декоративних розписів «Людям на радість» куди ввійшли картини «Синій вазон з квітами», «Голуб на калині», «Пава у квітах», «Лев» тощо.

Відвідувачі бібліотеки здійснили відеоперегляд картин за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=jXBPF_WzO_w - «Дивовижний світ картин Марії Приймаченко»

Марія Примаченко створила неповторний світ власних образів, яких у природі не існує. Вона сприймала життя як вічну казку, які дарують нам гарний і веселий настрій.

Народна майстриня говорила: «Казка – вона з нами землею ходить і на землі росте. Добрі квіти і звірі ідуть до мене з пісні і з музики».